Közép-Európa egyik legnagyobb naperőműve épül Pécsen, és még nagyobb lesz
Megdobják még 1,5 milliárd forinttal az óriási pécsi naperőművet.
Megdobják még 1,5 milliárd forinttal az óriási pécsi naperőművet.
Miközben idehaza az éjszakai áram és a szélcsend okozta "problémákról" szól a nap-, és szélenergia kormányzati kommunikációja, az egész kontinensen leginkább atomenergia-függő országában hálózatba kapcsolják Európa legnagyobb napelemes telepét.
Meglehetősen komolyan veszi a svéd kormány a megújuló energiás célokat: ők akarnak lenni az első fosszilis tüzelőanyag-mentes nemzet a világon. Azt is gyorsan kiszámolták már, hogy ehhez mennyi extra kiadásuk lesz.
Tovább csökken a közeljövőben a megújuló forrásokból előállított energia költsége, így egyre versenyképesebb lesz a fosszilis energiahordozókból nyert energiával - állapította meg a Nemzetközi Energiaügynökség és az Atomenergia-ügynökség.
Vasárnap délben érték el az arányt, amikor hagyományosan alacsony a fogyasztás.
Megszabadulna a havi 9 ezer forintos áramszámlától? Nem is kell ahhoz nagy levegőt vennie. Nincsenek hangzatos ünnepi beszédek, és nem jelentkezett még a politikai hasznok learatására sem senki, mert csak egyszerűen megtörtént a határátlépés. Olyan szintre csökkent a lakossági napelemes rendszerek ára, hogy nem kell várni az újabb áramárcsökkentés bejelentésére, és az eddig hiába remélt széles körű kormányzati támogatásra sem. A támogatáshalogatás a továbbiakban már nem visszatartó erő, mert egyszerűen bele lehet vágni, és 10 év alatt garantáltan megtérül az egész.
Idén csak megújuló energiából fedezte már energiaszükségletét Costa Rica. A közép-amerikai állam áramszolgáltatójától hétfőn közölték, hogy az év első 75 napján energiaellátáshoz csak megújuló forrásokat használtak, és ez rekordnak számít a Föld bármely országa esetében.
A különbség aközött, ahogy mi szemléljük a dolgokat és aközött, ahogyan Magyarországon teszik, az, hogy a magyarok még mindig inkább a múltba tekintenek, a németek pedig a jövőbe néznek. Ez azonban nem valamiféle nyugat-európai, civilizációs vagy fejlettségi szint kérdése, mert a balti államok is a jövőben rejlő lehetőségeket keresve építkeznek – mondta Felix Matthes német energiapolitikus a legutóbbi "Paksról komolyan" rendezvény központi előadója. Az Energiaklub meghívására érkezett szakembert a német energiafordulatról kérdeztük, de az odahaza nem mumus E.Onról és a magyar kormányzati téveszmékről is beszélt.
Míg Franciaországban úgy számolnak, hogy 4,5, Belgiumban pedig 7,5 euró cent fedezi a napelemek újrahasznosításának költségét, nálunk ugyanezért 35,6 centet fizettet a minisztérium. A magyarnál egyelőre csak a bolgárok húztak nagyobbat, ott egyenesen 1 eurós sarcot dobtak a termékre.